VLADIMÍR VŮJTEK

English

* 17. 5. 1947 Klimkovice

útočník a trenér

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 16. 12. 2021.Ikonický hráč i trenér Vladimír Vůjtek, rodák z Klimkovic, který je Vítkovičákem tělem i duší.


Většina současných fanoušků zná Vladimíra Vůjtka především z pozice trenéra, nicméně byl také výborným hokejistou, který poprvé hrál za A-tým Vítkovic už v polovině 60. let a při svém debutu se uvedl opravdu skvěle. „Svůj první zápas za muže ve Vítkovicích si zcela jasně vybavuju. Byla to tehdy sice druhá liga, nebyla to nejvyšší soutěž. Bylo mi tehdy osmnáct a ještě na starém zimáku na Kotasu jsme hráli proti tehdejšímu KPS Brno, já jsem hned ve druhém střídání dal gól na jedna nula,“ vypálí ze sebe bez jediného zaváhání.

Jako aktivní hráč hrál především za Vítkovice. V sezoně 1982-83 začal trenérskou kariéru v druholigové Karviné. Bývalý střední útočník Vítkovic, Karviné a Trenčína se po skončení aktivní kariéry vrhl na trenéřinu, kde sklízel velké úspěchy nejprve v české extralize. Třikrát dovedl svůj tým do finále extraligy - dvakrát s Vítkovicemi (1993 a 1997) a jednou se Zlínem (1995). Titulu se ale nedočkal. Zlom v jeho kariéře nastal po odchodu do Ruska, kde jako první zahraniční kouč vybojoval s Jaroslavlí dva mistrovské tituly (2002, 2003) a následně získal v roce 2004 i bronz s Kazaní.

Stál na lavičce české i slovenské hokejové reprezentace, tu slovenskou dovedl v roce 2012 ke stříbrné medaili, když jeho svěřenci ve finále podlehli Rusku 2:6.

V sezoně 2015-16 ukončil kariéru na lavičce české reprezentace a se vrátil do mateřských Vítkovic, kde začal působit jako trenérský konzultant. V současnosti působí jako hráčský agent.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha