VLADIMÍR BEDNÁŘ

English

* 1. 10. 1948 v Berouně

OBRÁNCE, TRENÉR

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 3. 11. 2016.

V národním týmu

mistr světa 1972, bronzová medaile MS 1969, 1970, bronzová medaile ZOH 1972

V lize

mistrovské tituly 1967/68 a 1968/69 s Duklou Jihlava

Mezníky kariéry

Za národní tým odehrál 65 utkání a vstřelil 3 góly. V nejvyšší soutěži sehrál 426 zápasů, v nichž nastřílel 89 branek. Jako trenér vedl v roce 1993 krátce hokejisty Škody Plzeň, jinak působil především jako trenér mládeže v Plzni a Karlových Varech. Působil několik let i u mládežnických reprezentací.Nekompromisní levý obránce prožil téměř celou svou kariéru ve Škodě Plzeň. K jeho přednostem patřila hra do tělem a vynikající herní přehled. Zúčastnil se třech světových šampionátů, v roce 1972 vybojoval v Praze titul mistra světa. První však získal už v roce 1968 jako reprezentant ČSSR do 19 let.
Občas mu může blesknout hlavou, kam by se v kariéře dostal, kdyby nepřišel osudný 22. listopad 1972. "Tehdy jsme v Plzni končili trénink a dali si ještě zápas o pětku. To má příprava hned větší grády," vzpomíná Vladimír Bednář. Nešťastná situace mu vzápětí změnila život. "Někdo vystřelil, já vložil puku do rány hokejku a tenhle list mě trefil přímo do oka," připomíná. Vážné zranění ho připravilo o rok aktivní činnosti, výtečný západočeský obránce také ztratil prostor v reprezentaci. Svět mu tenkrát ležel u nohou. Jenže zlá vteřina poslala Bednáře na sérii operací. "Léčil jsem se rok. A když jsem se vrátil, už to nikdy nebylo ono. Na pravé oko vidím podstatně hůř než na to druhé, ale co naděláte. Byl jsem v nároďáku, pravidelně hrál. Možná jsem o dost přišel, jenže takové věci se nedají ovlivnit. Úvahy v tomto ohledu nemají žádný význam," mávne rukou.
Bednář tehdy patřil do elitní obrany československého výběru. První dvojice hrály ve složení Suchý - Horešovský a Machač - Pospíšil. Bojovník z Plzně obsadil páté místo. Startoval na třech světových šampionátech 1969-70 a 1972, nechyběl v olympijském Sapporu. "Měli jsme ohromně silné mužstvo. V Praze jsme tehdy málem porazili výběr NHL. Oni vyrovnali těsně před koncem," připomíná bitvu s hvězdami zámořské ligy.</>TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha