ROMAN HAMRLÍK

English

* 12. 4. 1974 Zlín

OBRÁNCE

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 22. 1. 2019.

V národním týmu

Zlatá medaile ZOH 1998.Lední hokej začal hrát ve Zlíně. Dlouho tam nevydržel. Měl skutečně raketový start do velkého hokeje. V roce 1991 byl členem týmu mistrů Evropy v kategorii U18 a o rok později, tentokrát v devatenáctce, si stejný úspěch zopakoval. Ve stejném roce byl draftován týmem Tampa Bay Lightning jako jednička. Takto byl draftován první Čech v historii. V NHL pak prošel sedmi dalšími týmy. „Kdyby nepřišla revoluce, tak jsme s bráchou emigrovali.“ Nemuseli. Romanovi se splnil sen, který měli s bratrem Martinem.
V roce 1998 byl členem vítězného týmu turnaje století na zimních olympijských hrách v Naganu. Gólem uzavřel zápas s Kazachstánem, čímž přispěl k tomu, že českému týmu by stačila v posledním zápase k prvenství ve skupině pouze remíza.
Společně s Petrem Svobodou vytvořili skvělou obrannou dvojici. Hamrlík byl i u vítězného Svobodova gólu ve finále s Ruskem.
Roman Hamrlík působil v NHL 20 let, nikdy však v týmu, který získal Stanley Cup. Na otázku, zda ho štve, že nezískal trofej nejcennější, odpovídá: „Soutěž je tak kvalitní a týmy tak dobré, že musíte mít štěstí. Někteří neodehráli dvacet sezon, ale jenom polovinu, ale mají dva prsteny. Nebyl jsem ve správný čas na správném místě. Vyhrát Stanley Cup je jeden ze snů, který jsem si nesplnil. Jaké to je, vím jenom z vyprávění od kluků.“
Žije trvale v Americe.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha