MILOSLAV CHAROUZD

English

* 15. 8. 1928 v Praze

† 25. 6. 2001 v Praze

LEVÉ KŘÍDLO

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 6. 5. 2010.

Mistr světa a Evropy 1949, účastník ZOH/MS 1952, MS 1953 a 1954.

V národním týmu

49 utkání, poprvé 16. 2. 1949 ve Stockholmu na MS proti Rakousku (7:1), naposledy 26. 12. 1955 ve Stockholmu přátelsky proti Švédsku (9:1); 47 gólů (8 ve světových soutěžích), první 10. 3. 1951 v Moskvě v turnaji proti Polsku (10:6, skóroval pětkrát) poslední v již zmíněném utkání proti Švédsku (9:1, skóroval dvakrát).

V lize

301 zápasů v letech 1948 – 1965, 185 gólů; mistrovský titul 1949.

Mezníky kariéry

1941 LTC Praha, 1947 Stadion Podolí, 1948 LTC / OD / Tatra Smíchov, 1952 ukončení studia na stavební fakultě ČVUT a vojenská základní služba v ATK / ÚDA Praha a liga, 1954 – 1965 Sparta Praha.Průbojný, střelecky pohotový hráč a poctivý pracant ledu patřil k obojživelníkům, u kterých bylo dlouho na vážkách, zda se jejich sportem číslo jedna nakonec stane hokej či fotbal. Kluk z Vršovic začínal jako fotbalový žák v blízkém Ďolíčku, jako hokejový ve škole Oldřicha Zábrodského staršího na Štvanici. Roku 1944 se s týmem LTC stal neoficiálním dorosteneckým mistrem jako hokejový útočník, dva roky poté i v dresu Bohemians jako fotbalový záložník. Nebylo snadné vybrat si tu pravou cestu.

Na sklonku roku 1947 ho LTC ještě spolu s dalším hráčem klubového druhého mužstva vyměnil do Podolí za Václava Roziňáka. V těch dnech mu řekl Ladislav Troják: „Viděl jsem tě hrát fotbal a líbil ses mi. Určitě si co nevidět zakopeš i v lize. Ale dej na mne, tvým hlavním sportem byl měl zůstat hokej.“

Když však nedlouho poté na jaře 1948 Míla opravdu debutoval mezi elitními fotbalisty úspěšným záskokem za zraněného reprezentanta Václava Jíru ve středu zálohy klokanů a ve vítězném utkání se Slavií na jejím hřišti (3:2) se ctí obstál proti Josefu Bicanovi, vše nasvědčovalo, že přednost přece jen dostane fotbal. Zvláště, když pár měsíců poté Stadion Podolí zanikl a Míla byl rázem bez hokejového angažmá. A právě v té chvíli se ozval těžce oslabený LTC. Ve dvaceti letech vyjel do své první ligové sezony a našel si pevné místo v sestavě týmu, který po sedmé v nepřetržité řadě (ale už naposled) obhájil mistrovské vavříny.

Roku 1949 se ve Špindlerově Mlýně konaly světové akademické zimní hry a on byl vybrán do týmu, který měl obhajovat dva roky staré prvenství z Davosu. Do dějiště her nedorazil žádný soupeř, a protože jejich hostem byl i předseda vlády Antonín Zápotocký, bylo tam narychlo vysláno národní mužstvo, připravující se na stockholmské MS k exhibičnímu střetnutí s akademiky. Ti se do příštích mistrů světa pustili s takovou vervou, že jim podlehli jen 5:7 – a Míla dal Bohumilovi Modrému čtyři góly! Vladimír Zábrodský ho na poslední chvíli přibral do stockholmské nominace místo zraněného Miroslava Rejmana!

Na šampionátu se objevil na ledě pouze v poslední třetině utkání s Rakouskem. Další reprezentační uplatnění našel až po dvou letech na moskevském turnaji. Polákům tam nastřílel pět gólů. V dalších letech se usadil v prvním útoku národního mužstva vedle Vlastimila Bubníka a Bronislava Dandy.

Počínaje rokem 1949 se také stal členem základní sestavy fotbalových Bohemians. Roku 1952 nastoupil na vojnu v ATK. Tam právě vystavili obojživelníkům stop; kdo byl zařazen do hokejové čety, nesměl současně hrát závodně fotbal, a naopak. Míla se tedy plně soustředil na hokej. Kopačky později obouval už jen v jedenáctce hokejistů Sparty.

I když si ještě řadu let udržoval prvotřídní standard, stavitelé národního mužstva ho odepsali. Kdyby ne jindy, pak roku 1956 si jednoznačně zasloužil zařazení do olympijské nominace pro Cortinu. Vysoké hodnocení mu ve svých knižních vzpomínkách dal Vladimír Zábrodský; cenil si jeho poctivosti ve hře i v přípravě, nasazení pro tým a schopnosti plnit jakékoli taktické záměry. Nadto byl věčně rozesmátý Míla dobrou duší každého mužstva, ve kterém kdy působil.

Po ukončení hráčské dráhy se ing. Charouzd plně věnoval pedagogické činnosti na stavební průmyslové škole, ale s hokejem si dlouhá léta udržel kontakt jako osobitý komentátor Stadionu a Gólu.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha