LUDĚK ČAJKA

English

* 13. 11. 1963 Český Těšín

† 14. 2. 1990 Košice

OBRÁNCE

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 13. 12. 2017.

Narodil se v roce 1963 v Českém Těšíně. Zemřel 14.února 1990 v Košicích. Právě tam čtyřicet dní bojoval o život.

V národním týmu

Bronzová medaile MS 1987Luděk Čajka hokejista, který změnil hokejová pravidla.
Totiž: byl to tehdy v Košicích banální ligový zápas. Řečeno nepřesnou terminologií – o nic moc nešlo. Jen o dva ligové body. 122 vteřin před koncem dojížděl urostlý, skvělý bek Zlína, puk za svoji brankou, asi škobrtl o nerovný led a v nekontrolovaném pádu se zřítil na mantinel. Zůstal bezvládně ležet a utrpěl zranění, která se neslučovala se životem.
Jeho smrt poznamenala všechny očité svědky na ledě i v hledišti neútulné a studené košické haly. Poznamenala hokej na dlouhou dobu, vyvolala dokonce i změnu hokejových pravidel. Ta do té doby tolerovala dojíždění vyhozených puků přes všechny čáry bez přerušení, což byl důvod tehdejšího Čajkova sprintu Od té doby se hra přerušuje ihned,  aniž by hráč musel kotouč dojíždět. Stalo se pátého ledna 1990.
Je to smutný odkaz za kariérou mladého, mimořádného hokejisty, člověka, táty tehdy pětileté dcery. Hráče, který měl všechno před sebou, třeba i angažmá v NHL. Tak byl dobrý! Za reprezentaci stihl sehrát 58 utkání a dát za ní tři góly.  V roce 1987 pomohl Československému týmu k bronzovým medailím, hrál Kanadský pohár.
Na jeho památku se Zlínská hala, kde prožil skoro celou svou kariéru, jmenuje – Stadion Lud’ka Čajky.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha