JAROMÍR MEIXNER

English

* 11. 3. 1940 Brno

obránce, trenér, sportovní novinář

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 16. 12. 2021.

Mezníky kariéry

stříbrná medaile MS 1965 a 1966Možná mohlo mít Brno více prvoligových fotbalových klubů i titulů. Když totiž v 50. letech rozhodlo ministerstvo vnitra o zřízení Rudé hvězdy v Brně, měl to být klub fotbalový. Ten hokejový funkcionáři naplánovali do Bratislavy. „Jenže se zjistilo, že kluci, co měli hrát v Brně fotbal, jsou vlastně lepší hokejisti, tak to otočili. Dobrý tah,“ vzpomíná obránce, trenér a sportovní redaktor Jaromír Meixner. Eiffel, tak mu přezdívali, zažil s tehdejší Kometou pět z 11 titulů.

Narodil 11. března 1940 v Brně. Odmalička se věnoval lednímu hokeji, ke kterému ho přivedl otec, nadšený hokejový fanoušek. Začínal v klubu SK Královo Pole. Na ledové ploše prožil celou vojnu a bylo to poprvé, co se mohl na hokej plně soustředit a zároveň nemusel chodit do zaměstnání. Byl obránce s útočným pojetím hry, se smyslem pro kombinaci a střeleckým zakončením. Na svou dobu hrál velmi moderní hokej.

Po ukončení povinné vojenské služby nastoupil Jaromír Meixner do brněnského klubu Rudá hvězda, později přejmenovaného na Kometa Brno. Stal se špičkovým hokejistou a s reprezentačním družstvem se zúčastnil mistrovství světa v roce 1965 a 1966. Za reprezentaci odehrál 33 zápasů a dal 3 branky. V roce 1968 měl domluvené angažmá v zahraničí, ale po invazi vojsk Varšavské smlouvy už se ven nepodíval. Když vznik (1970) Brněnský večerník, hledali sportovního redaktora a tak Meixner hrál a souběžně dva roky psal. Rubrika se jmenovala Jak to vidí Eiffel. V roce 1973 mu bylo oznámeno, že jeho kariéra končí. Na hokej nezanevřel, trénoval brněnskou mláděž. A to až do roku 2001.

Jaromír Meixner hokej sleduje stále extraligu i NHL a se „svou” Kometou oslavil i novodobé tituly.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha