ZDENĚK UHER

English

* 27. 2. 1936 Holoubkov

HOKEJISTA a TRENÉR

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 22. 1. 2019.

V národním týmu

Zlatá medaile MS 1996.„Přísný trenér, který nesnáší podrazy, nekázeň a špatnou životosprávu. Na druhou stranu dokáže pochopit problémy hráčů a pomoci,“ charakterizoval kouče Uhra útočník a bývalý svěřenec Rostislav Vlach.

S hokejem začínal Zdeněk Uher v rodném Holoubkově, kde nastupoval v letech 1949 až 1953 za tým Kovosvit Holoubkov ještě na zamrzlém rybníce. „Tehdy mě ani nenapadlo, že bych někdy hrál hokej závodně a ještě k tomu v ligovém nebo reprezentačním celku,“ přiznal kdysi Zdeněk Uher, který se z rybníku dostal do žákovského družstva TOS Holoubkov, následně pak do dorostu.
Od roku 1953, kdy mu bylo osmnáct, hrál dva roky za Plzeň. Následně dva roky za Duklu Jihlava, poté opět dva roky za Plzeň. V ročníku 1958-59 Plzni utekl o čtyři body titul mistra ČSR před mistrovským Kladnem. „Přesto je to nejpěknější vzpomínka z aktivní kariéry“, přiznal Uher.
Od roku 1960 čtyři roky nastupoval za Teslu Pardubice, v roce 1964 přestoupil do Tatry Kolín, kam z Pardubic dojížděl. Aktivní kariéru ukončil v roce 1971 po čtyřech letech v TIBĚ Dvůr Králové. 
Od té doby se věnoval trenérské práci. Jeho stopy najdeme v Tesle Pardubice, Dukle Jihlava, Gottwaldově, Mladé Boleslavi, Českých Budějovicích.
V Pardubicích se výrazně podílel na výchově mladých hokejistů – pracoval se slavnou trojicí Vladimír Martinec, Jiří Novák, Bohuslav Šťastný.
V letech 1994 až 1997 působil jako asistent Luďka Bukače v české reprezentaci, se kterou v roce 1996 ve Vídni získal titul mistra světa.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha