STANISLAV SVENTEK

English

* 9. 11. 1930 Nová Ves u Dobřan

† 27. 10. 2000 Plzeň

obránce, trenér

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 16. 12. 2021.

Mezníky kariéry

Mistr Evropy 1961, stříbrná medaile MS 1961, bronzová medaile ZOH 1964.Bývaly to zlaté časy obojživelníků. V létě hráli fotbal, v zimě hokej. Málokdo už dnes ví, že svého času se k nim řadil také plzeňský fenomén Stanislav Sventek. Robustní a řízný hokejový levý obránce, prošel ČH Bratislava, RH Brno a v letech 1954 - 68 hrál v Plzni. Jeho hokejová bilance je obdivuhodná: kolem 300 utkání a 71 gólů v lize, 52 startů a 5 gólů v reprezentaci.


O své vlastní hokejové buldočí hře říkal: „Raději bych snědl puk, než aby náš tým inkasoval. Někdy mě to popadlo a já projel celým kluzištěm s pukem na holi. A když jsem dal gól, byl to nepopsatelný pocit.“ Na ledě byl uznávanou hvězdou mezinárodní velikosti.

Stanislav Sventek byl u velkých úspěchů i porážek: "No jo, někdy by nás lidi nosili na ramenou, jindy pro nás měli jen nadávky. Nejhezčí vzpomínky mám na Ženevu 1961. Stali jsme se mistry Evropy. A kdyby nedošlo na smolný zápas s Kanadou, měli bychom i světové zlato."

Na závěr kariéry odešel do rakouského Feldkirchu. Městečko u hranic s Lichtenštejnskem zažilo velké hokejové chvíle na konci minulého tisíciletí, kdy tamní borci vyhráli Evropskou ligu. Ale místní tehdy s vděčností vzpomínali, jak u nich kdysi kralovali Stanislav Sventek s Vlastimilem Bubníkem. Jakmile odložil výstroj,dal se na trenéřinu. Vedl plzeňské žáčky i dorostence, s nimiž získal několik mistrovských titulů. Jednoho dne mu ale kluboví funkcionáři sdělili, ať si hledá jiné místo. "Prý neumím vychovávat mládež v komunistickém duchu, tak jsem se musel pakovat. Našel jsem si práci mimo hokej, ale nedalo mi to. Později jsem dojížděl do Rokycan - za takovou partou hokejových nadšenců. Chyběly jim peníze, ale měli chuť. Strašně mě to s nimi bavilo."

V roce 2000, pár dní před sedmdesátinami zemřel, jeho jméno však patří do kronik nejen hokejových, kde je zapsáno zlatým písmem, ale má místo i v kronikách fotbalových.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha