BOHUMIL MODRÝ

English

* 24. 9. 1916 v Praze

† 21. 7. 1963 v Praze

BRANKÁŘ

Do síně Slávy českého hokeje byl uveden 4. 11. 2008.

Mistr světa 1947 a 1949, držitel stříbrné medaile ze ZOH 1948, mistr Evropy 1947, 1948 a 1949, účastník dalších MS 1937, 1938 a 1939; člen Síně slávy IIHF; jeho jméno nese ocenění pro nejužitečnějšího hráče extraligy.

V národním týmu

71 utkání, poprvé 7. 1. 1937 v Praze v přátelském utkání proti Kanadě (2:6), naposledy 11. 12. 1949 ve Stockholmu rovněž přátelsky proti Švédsku (0:5).

V lize

56 zápasů v letech 1936 – 1950; mistrovské tituly 1937, 1938, 1939, 1940, 1942, 1943, 1946, 1947, 1948 a 1949.

Mezníky kariéry

1935 LTC Praha, 1943 Stadion Praha, 1944 LTC Praha, 1950 odsouzen ve vykonstruovaném procesu k 15 letům vězení, 1955 návrat na svobodu po amnestii, 1968 soudní rehabilitace, v jeho případě už jen posmrtná.První český brankář mezinárodní extratřídy imponoval klidem, soustředěností a vysokým standardem výkonů. Jeho kromobyčejnou popularitu umocňovalo ojedinělé osobní charisma.

V Sokole se věnoval gymnastice a atletice, v národní házené patřil už jako dorostenec k nejlepším útočníkům. Jednou si domluvil s kamarádem a spolužákem ze smíchovského gymnázia Vildou Šťovíkem bruslení na rybníku v Kamenici. Bylo u toho ještě pár dorostenců z LTC a rozdali si to „na dvě“. Boža (jak mu později podle rozhlasových reportáží Josefa Laufera začala říkat celá země) byl v brance jako doma a Vilda ho pak doslova dovlékl na trénink na Štvanici. Půldruhého roku poté spolu během jediné sezony vykročili do ligy, reprezentace i na světový šampionát. O deset let později i mezi jeho vítěze.

Když roku 1936 gólman národního mužstva Jan Peka ukončil čtvrtstoletou kariéru, sotva koho napadlo, že jeho nástupcem se po několika týdnech nové sezony stane – Bohumil Modrý z juniorky LTC! Inteligentní, hloubavý a důsledný mládenec prokazoval zápas co zápas obrovský talent. Do detailů se zamýšlel nad brankářskou technikou i taktikou.

To už studoval stavební fakultu ČVUT a inženýrský mozek byl znát i na ledě. Reprezentační jedničkou se definitivně stal na MS 1937. Rok poté patřil k hvězdám pražského šampionátu. Kanadský kouč Silverman řekl: „Půjčte nám Modrého na sezonu, uděláme z něho brankáře, jakého Evropa ještě neměla!“

Mezinárodní izolace za nacistické okupace ho připravila o řadu let na světové scéně. Ve třiadvaceti letech začal pro Foglarův časopis Mladý hlasatel psát Školu hokejového brankáře; po roce přidal Vyšší školu. První u nás se i v teorii zabýval zužováním a vykrýváním střeleckých úhlů. Patnáct článků s instrukčními fotografiemi a vlastnoručními nákresy se stalo biblí všech začínajících strážců branky.

Jediná změna klubového dresu nebyla přestupem – LTC ho půjčil HC Stadionu, aby mu pomohl do ligy. I v prvních čtyřech poválečných sezonách patřil k pilířům obnovené reprezentace. Ve Svatém Mořici mu Kanaďané nabídli angažmá. Víc než kontrakt v NHL ho zajímala možnost uplatnění mezi amatéry, spojená s profesní stáží. Totalitní ministr Václav Kopecký mu uvolnění slíbil, pokud přispěje k novému zisku světového prvenství. Stalo se, Bohumil Modrý měl na světovém prvenství ze Stockholmu lví podíl. Oslnil zejména v utkání se Švédy, k němuž se vrací citát této dvoustrany.

Prolhaný ministr se však už ke slibu neznal a rozčarovaný nejlepší brankář MS 1949 se ještě více upnul ke svému povolání a v lednu 1950 se vzdal reprezentace. Když byla týmu znemožněna obhajoba poháru mistrů světa a jeho jádro bylo pozatýkáno, vzpomněli si estébáci i na Modrého a přisoudili mu roli hlavy „protistátní skupiny“ hokejistů. Pro zvrhlý scénář justičního zločinu ho nevybrali náhodou. Byl to muž pevné morální integrity, demokrat, imponoval vzděláním i rozhledem a patřil mezi nejpopulárnější sportovce země. Od soudu si odnesl nejtvrdší rozsudek: patnáct let!

Na svobodu se po pěti letech vrátil se stále zřetelnějšími příznaky těžkého onemocnění, vyvolaného ozářením při práci v uranovém mlýně. Po jeho předčasné smrti v nedožitých sedmačtyřiceti letech se na pohřbu spontánně sešly stovky lidí, kteří nezapomněli.TipSport Pilsner Komerční banka Generali Česká pojišťovna Škoda Kaufland ČT Sport Impuls Hokej.cz BPA Český hokej DrWitt Sencor CCM Hlavní město Praha